Jąkasz się? Pomogę Ci!

Zaktualizowano: 22 sty 2019

Od tej zmiany dzieli Cię dwutygodniowa terapia. Nie będzie łatwo. Mi też nie było, ale przed Tobą całe nowe życie bez jąkania.

Witaj,

Skoro tu jesteś, to znaczy, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z jąkaniem. Wiem, jak bardzo ta przypadłość potrafi utrudnić życie. Jako dziecko przestraszyłam się burzy i też zaczęłam się jąkać. Moi rodzice robili co mogli, żeby mi pomóc.

Zaczęło się od terapii logopedycznej w przedszkolu. Dmuchanie piórka i inne ćwiczenia, które zapewne dobrze znasz, miały wydłużyć oddech i pomóc. Nie pomogły, przynajmniej nie w wystarczającym stopniu. Lata mijały, a problem nie znikał. W szkole wstydziłam się odpowiadać, bo bałam się, że jak się zatnę, to potem będzie tylko gorzej. Rodzice widzieli, jak się męczę, martwili się o moją przyszłość, bo matura zbliżała się wielkimi krokami. Sprawdzaliśmy różne metody leczenia, jednak żadna z nich nie była skuteczna.

Pewnego dnia moja mama przez przypadek włączyła „Rozmowy w toku”, w programie prowadząca Ewa Drzyzga mówiła o innowacyjnej terapii dla osób jąkających się. W studiu była terapeutka Beata Trojanowska-Legun razem z ludźmi, którzy po terapii w jej Centrum przestali się jąkać. Mama nie dowierzała – była nadzieja. W programie pokazano nagrania z początku terapii, kiedy niektórzy z nich nie mogli wydusić z siebie słowa, a w studiu wypowiadali się płynnie.

Z południa Polski, gdzie mieszkałam, pojechaliśmy do Kołobrzegu, po badaniu zakwalifikowałam się na leczenie w Centrum Terapii Jąkania. Dwa tygodnie spędzone nad morzem nie były łatwe. A to dopiero początek zmian. Przez rok byłam w ciągłym kontakcie z terapeutką, jeździłam na konsultacje, przechodziłam na kolejne etapy i mówiłam coraz płynniej. Aż odkryłam, że mój problem praktycznie zniknął.

Terapia wymaga dyscypliny i współpracy najbliższych osoby jąkającej się, ale warto włożyć ten wysiłek, bo efekt końcowy przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania. Od 12 lat pracuję jako psycholog, a od 8 lat prowadzę własny gabinet terapeutyczny LOGOS-Dziecięca Terapia Rozwojowa w którym pomagam zarówno dzieciom i młodzieży z różnymi trudnościami w rozwoju jak również osobom dorosłym. Moja praca wymaga wielu rozmów, na szczęście mogę prowadzić je bez zająknięcia, nawet w stresie. Dziś się nie jąkam. Ty też możesz przestać.

Mogę Ci pomóc, nauczyć Ciebie i Twoją rodzinę, jak poradzić sobie z tym problemem, jak poprawić swój komfort życia, jak się zatrzymać. Od tej zmiany dzieli Cię dwutygodniowa terapia. Nie będzie łatwo. Mi też nie było, ale przed Tobą całe nowe życie bez jąkania.

Beata Trojanowska-Legun przekazała mi całą swoją wiedzę, podzieliła się doświadczeniami, oddała mi swoje Centrum Terapii Jąkania po to, abym mogła pomóc innym, którzy przechodzą przez to, co ja sama przechodziłam. Centrum otwarło na nowo swoje drzwi dla pacjentów tym razem na warszawskich Bielanach.

Zapraszam

Magdalena Kietlińska